Nedjelja, 23. siječnja:                           8 - Sveta Misa za narod (župna crkva)                           9,30 - Sveta Misa u Zvirovićima                           11 - Sveta Misa za narod (župna crkva)                           Aktualni župni list

POKOPANI ZEMNI OSTACI ANDRIJE I FERDE EREŠA - 11.9.2014.

   U četvrtak, 11. rujna 2014. u groblju sv. Ivana u Gornjim Studencima dostojno su pokopani zemni ostaci Andrije i Leonarda–Ferde Ereša.


Andrija Ereš rođen je 7. srpnja 1915. godine u Studencima, od oca Marijana i majke Vide r. Jerković iz Bijakovića. Sa suprugom Jakom r. Čuljak iz Klobuka (r.1919.) imao je troje djece: Luku, Marijana i Rudolfa.  Od njih je imao 6 unučadi i 9 praunučadi. Po zanimanju je bio putar. Ubijen je od strane partizana 27. studenoga 1944. godine u Ljubuškom iza zgrade bivšeg MUP-a.
Leonardo (Ferdo) Ereš rođen je 27. lipnja 1918. u Studencima, od oca Marijana i majke Vide r. Jerković iz Bijakovića. Nije bio oženjen. Bila su ih četvorica braće: Andrija, Ferdo, Ivan i Jozo. Imali su četiri sestre: Božicu, Dragicu, Stanu i Zoru. Danas nitko od njih nije živ. Ferdo je ubijen od strane partizana 27. studenoga 1944. godine iza bivše zgrade MUP-a.
Jedne noći došla je UDBA, pokupila iz naše župe Andriju Ereša, Ferdu Ereša i Juru Lauca te ih odvezla  u Ljubuški. Bili su nekoliko dana u zatvoru. Rodbina ih je za to vrijeme redovito posjećivala i donosila im hranu u zatvor. Kad su jednoga dana došli, rečeno im je da ih više nema. Sva trojica strijeljana su istoga dana, 27. studenoga 1944. godine iza zgrade ondašnjeg MUP-a u Ljubuškom.

Naravno da kroz cijelo komunističko-jugoslavensko razdoblje, od 1945. do 1990. nitko nije o tome ništa smio ogovoriti. Tek kada je ondašnja država pala, moglo se o tome govoriti i nešto činiti. Tako su, hvala Bogu, nakon DNK-a analize identificirane kosti trojice Hrvata iz naše župe: Jure Lauca, te Andrije i Ferde Ereša. Naime, na lokaciji iza bivše zgrade MUP-a u Ljubuškom ubijeno je, i u masovnu grobnicu pokopano 12 Hrvata od kojih je do sada šestero identificirano. Prije nekoliko mjeseci dostojno su pokopani zemni ostaci pok. Jure Lauca, u groblju u Donjim Studencima, a 11. rujna 2014. godine pokopani su zemni ostaci Andrije i Ferde Ereša u groblju u Gornjim Studencima.  Svetu Misu zadušnicu predvodio je župnik don Ivo Šutalo uz prisutnost mnogih vjernika i rodbine pokojnika. Zahvalni smo dragome Bogu da smo nakon 70 godina mogli prenijeti kosti naših dragih pokojnika i dostojno ih položiti u njihovu grobnicu gdje i pripadaju – hrvatskoj hercegovačkoj grudi pradjedovskog groblja u Gornjim Studencima. Počivali u miru Božjem!

 

M.P.

  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-01
  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-02
  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-03
  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-04
  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-05
  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-06
  • pokop-andrije-i-ferde-eresa-2014-07
Free counters! 

© 2012 - 2022 Svetište Studenci. Dozvoljeno je preuzimati izvorne tekstove. Web development Ante Kozina