Svete Mise u 8 i 11 sati u Svetištu i u 9:30 u crkvi sv. Ane U Zvirovićima                                                                   Aktualni župni list

Hodočašće u Njemačku

Na poziv naših ljudi kojižive i rade u Biberachu, lijepom gradiću u Njemačkoj, a u organizaciji Pastoralnog vijeća pri Hrvatskoj katoličkoj misiji Sv. Nikole Tavelića, studenačko HKUD Studenčica, zajedno s našim župnikom don Ivanom Štironjom točno u ponoć 8. studenog ove godine uputilo se autobusom na putovanje koje je trajalo oko 17 sati (u jednom smjeru).

Četrdesetak članova društa, u čijem sastavu su folkloraši, studenački bećari i ženska pjevačka skupina Izvor, stigli su na odrediše oko 18.00. Autobusom su upravljali naši stari prijatelji, braća Tomo i Marko Knezović, koji su uistinu profesionalno obavili svoj posao i putovanje nam učinili ugodnim i lijepim. U Biberachu smo bili smješteni kod obitelji pretežno podrijetlom iz naše župe, a službeni nastup smo imali 10. studenog u večernjim satima,u jednoj od gradskih dvorana, kada smo se odjeveni u narodne nošnje našim domaćinima predstavili plesom i pjesmom iz naših krajeva, nakon čega je uslijedila večera i druženje uz pjesmu do kasno u noć. Sutradan, u nedjelju 11. studenog u 10.00 sati smo imali Svetu misu koju je predvodio naš župnik te tako proslavili patrona župe Svetog Nikolu Tavelića, a na povratku doma u 13.30 sati smo također prisustvovali misnom slavlju u Ulmu, gradu udaljenom četrdesetak kilometara od Biberacha. Uz Božju pomoć u Studence smo se sretno vratili 12. studenog nešto iza 7 sati.

Moram izraziti osobno zadovoljstvo i zahvalu dragom Bogu što sam bila dio ekipe koja se otisnula na jedno ovako hodočašće. Da, radi se upravo o hodočašću, jer je svrha putovanja i bila da našim zemljacima, našim župljanima i drugim Hrvatima katolicima u Biberachu, donesemo dio sunca iz domovine i zajedno, povezani istim vrijednostima, istom vjerom i nadom slavimo Boga. Sama ideja se rodila prije par mjeseci, a pripreme su počele dolaskom jeseni kada smo angažirali gospodina Dragana Alilovića koji je dva puta tjedno po par sati s našim folklorašima uvježbavao koreografije. Jedan od ciljeva nam je bio kroz pjesmu i ples u tuđinu odnijeti dio naših običaja, naše starine, naše kulture i tradicije, za kojom, sigurna sam svi oni jako čeznu i vape. Zbog toga smo odlučili pored folklorne sekcije predstaviti i naše bećare, žensku pjevačku skupinu Izvor, te jednan biser koji malo tko ima – guslara, našega Željka Kežu. Drugi, možda i važniji, cilj nam je bio sjediniti se u vjeri i euharistijskoj molitvi sa našim domaćinima te zajednički proslaviti njihovu župnu svetkovinu Sv. Nikolu Tavelića, a što smo i učinili predvođeni našim župnikom don Ivanom Štironjom.

Putovanje, koje je počelo polaskom autobusa ispred restorana „Kod Danice“ (kod Marka Gadže) u četvrtak 8. studenog točno u ponoć molitvom i zahvalom dragom Bogu, iako je trajalo punih 17 sati, bilo je jako ugodno i nekako brzo „proletjelo“. To je i logično kad su u pitanju putnici, osobe međusobno povezane istim osjećajima, pogledima i načelima. Na putu je bilo i pjesme i smjeha, spavanja i odmaranja, ića i pića... Kad smo došli u Biberach ispred zbornog mjesta – gradska dvorana u kojoj smo i nastupali, susreli smo se s našim domaćinima koji su nas dočekali, a onda se rasporedili prema unaprijed dogovorenom rasporedu i otišli svatko kod svojih obitelji koje su nas ugostili.

Nemam adekvatnih riječi hvale kojima bih opisala njihovu ljubaznost, sreću i radost što smo im došli u goste. Nisu nam stavili na raspolaganje samo svoje sobe i domove, svoje stvari i vrijeme, nego su nam raspolaganje stavili same SEBE. Tako je bilo lijepo i ugodno boraviti s ljudima koji su jednostavno zračili srećom i širili ljubav, a razlog tomu ste upravo vi. Među našim domaćinima bilo je onih sa kojima su neki naši članovi rodbinski povezani, bilo je onih koje smo poznavali a dugo vremena nismo vidjeli, a i onih koje smo prvi put vidjeli, a sve je izgledalo kao da se znamo „stotinu godina“ a teme su se vezle kao da smo se jučer rastali. Od smještaja, večere, subotnjeg razgledavanja i obilaska grada, uz prelijepo sunčano vrijeme koje smo, uvjerena sam donijeli iz Hercegovine, sve je bilo savršeno, prava uvertira za ono što je uslijedilo –večernji nastup HKUD Studenčica, u prepunoj gradskoj dvorani, gdje se uz mjesnog župnika, velečasnog Iliju, čovjeka koji preko 30 godina duhovno vodi župu Sv. Nikole Tavelića,  mogla vidjeti većina naših iseljenika iz Biberacha i okolice, a najmlađa među njima bila je mala Marta stara tek četiri mjeseca. HKUD Studenčica se predstavilo u najboljem svjetlu, što je potvrđeno gromoglasnim pljeskom publike nakon svake izvedbe, a poglavito nakon završne točke „Linđa“ koju su naši folkloraši izveli uz guslarsku pratnju Željka Keže i predvođeni Ćaginim instrukcijama. Na samom završetku službenog dijela programa svi sudionici su izveli zajedniču skladbu „Lijepa li si“ uz pratnju gitarista Jure i Bernarda.

Potom je uslijedilo obraćanje našeg župnika koji je svojim jednostavnim, upečatljivim i emotivnim govorom dotakao srce svake osobe koja se našla u dvorani. Govorio je o našem jedinstvu, o zajeništvu i povezanosti nas u domovini i njih izvan domovine, o onome čime se možemo ponositi, što nikad ne trebamo zanijekati išto nikada ne smijemo zaboraviti. Govorio je o rodoljublju i bogoljublju, o onome zbog čega smo došli, te zbog čega su veze koje nas spajaju neraskidive. Nakon župnikovog govora uslijedio je takav pljesak, koji je po logici stvari prerastao u pjesmu, pjesmu koja se prolamala cijelom dvoranom, pjesmu koju su pjevali i stari i mladi, pjevači i plesači, domaćini i gosti. Uistinu je bilo veličanstveno.

Po završetku ovog službenog dijela uslijedila je večera i cjelovečernja zabava, za koju je bio zadužen VIS Nostalgija. Upriličena je prava fešta uz iće i piće te prepun plesni podij, a u ponoć je uslijedila i rođendanska čestitka, bratu i sestri našem Marku i Nani. Osjećaj je bio kao da se nalazimo na jednom velikom obiteljskom slavlju, što je u stvari i bilo, jer svi smo mi jedna velika Kristova obitelj.

U nedjelju ujutro u 10 sati otpočela je Sveta misa u prepunoj crkvi, koju je predvodio naš župnik uz pratnju župnika don Ilije, a pjevači iz našeg društva su svojim pjevanjem uveličali misno slavlje i proslavu patrona župe Sv. Nikolu Tavelića. U propovijedi je župnik podsjetio na mučeništvo i pogibelj prvog hrvatskog sveca Sv. Nikolu Tavelića, te na rodoljublje i bogoljublje kao vrednote koje treba njegovati i za koje se isplati žrtvovati.

Nakon Svete mise domaćini su nam upriličili zajednički ručak, spremili nam sendviče i vodu, te uz zagrljaje i poljupce ispratili na put prema domovini. Iz Biberacha smo krenuli oko 12.30 jer smo prije konačnog odlaska trebali posjetiti još jednu destinaciju – grad Ulm u kojem smo slavili Svetu misu s početkom u 13.30 sati. Misno slavlje je i ovaj put predvodio naš župnik don Ivan Štironja, a za misno pjevanje smo se pobrinuli mi, članovi HKUD Studenčica. Župnik je u svom stilu, kako samo on zna i umije, održao takvu propovjed da je po završetku Svetog misnog slavlja cijela crkva odlagala pljeskom, koji je ne štedeći dlanove, uputio svaki od 245 nazočnih vjerika.

Prije odlaska u domovinu domaćini iz Ulma su nas počastili kolačima i kavom i pozvali da i njima budemo gosti nekom prigodom. Negdje oko 15.30 smo se ukrcali u autobus i uz zajedničku molitvu započeli svoje putovanje nazad u domovinu. Kao i na odlasku, putovanje je i pri povratku bilo lijepo i ugodno, samo što je trajalo malo kraće. Valjda je to tako, uvijek kad se vraćaš, bliže je nego kad odlaziš.... Uz Božju pomoć u Studence smo došli nešto iza 7 sati.

Na kraju samo mogu po stotinu puta zahvaliti dragom Bogu na trenutcima koje smo proveli na ovom putovanju, na ovom hodočašću. Svim našim domaćinima, a poglavito Željki, Tamari i Zdravki kao glavnim organizatoricama, te svim onima koji su nam se nesebično stavili na raspolaganje, a čija imena ćemo na kraju i navesti, najiskrenije i od srca HVALA! Kako bi i u budućnosti imali nešto slično potrebno je da se što više mladih uključi u sekcije koje djeluju pri našem HKUD Studenčica jer su oni jedina snaga na koju mi stariji možemo računati i na koju ćemo  prenijeti znanje i iskustvo kako bi se naši običaji i tradicija zadržali i trajno očuvali.

 

  Sanela Pokrajčić

 • hodocasce-u-njemacku-2018-001
 • hodocasce-u-njemacku-2018-002
 • hodocasce-u-njemacku-2018-003
 • hodocasce-u-njemacku-2018-004
 • hodocasce-u-njemacku-2018-005
 • hodocasce-u-njemacku-2018-006
 • hodocasce-u-njemacku-2018-007
 • hodocasce-u-njemacku-2018-008
 • hodocasce-u-njemacku-2018-009
 • hodocasce-u-njemacku-2018-010
 • hodocasce-u-njemacku-2018-011
 • hodocasce-u-njemacku-2018-012
 • hodocasce-u-njemacku-2018-013
 • hodocasce-u-njemacku-2018-014
 • hodocasce-u-njemacku-2018-015
 • hodocasce-u-njemacku-2018-016
 • hodocasce-u-njemacku-2018-017
 • hodocasce-u-njemacku-2018-018
 • hodocasce-u-njemacku-2018-019
 • hodocasce-u-njemacku-2018-020
 • hodocasce-u-njemacku-2018-021
 • hodocasce-u-njemacku-2018-022
 • hodocasce-u-njemacku-2018-023
 • hodocasce-u-njemacku-2018-024
 • hodocasce-u-njemacku-2018-025
 • hodocasce-u-njemacku-2018-026
 • hodocasce-u-njemacku-2018-027
 • hodocasce-u-njemacku-2018-028
 • hodocasce-u-njemacku-2018-029
 • hodocasce-u-njemacku-2018-030
 • hodocasce-u-njemacku-2018-031
 • hodocasce-u-njemacku-2018-032
 • hodocasce-u-njemacku-2018-033
 • hodocasce-u-njemacku-2018-034
 • hodocasce-u-njemacku-2018-035
 • hodocasce-u-njemacku-2018-036
 • hodocasce-u-njemacku-2018-037
 • hodocasce-u-njemacku-2018-038
 • hodocasce-u-njemacku-2018-039
 • hodocasce-u-njemacku-2018-040
 • hodocasce-u-njemacku-2018-041
 • hodocasce-u-njemacku-2018-042
 • hodocasce-u-njemacku-2018-043
 • hodocasce-u-njemacku-2018-044
 • hodocasce-u-njemacku-2018-045
 • hodocasce-u-njemacku-2018-046
 • hodocasce-u-njemacku-2018-047
 • hodocasce-u-njemacku-2018-048
 • hodocasce-u-njemacku-2018-049
 • hodocasce-u-njemacku-2018-050
 • hodocasce-u-njemacku-2018-051
 • hodocasce-u-njemacku-2018-052
 • hodocasce-u-njemacku-2018-053
 • hodocasce-u-njemacku-2018-054
 • hodocasce-u-njemacku-2018-055
 • hodocasce-u-njemacku-2018-056
 • hodocasce-u-njemacku-2018-057
 • hodocasce-u-njemacku-2018-058
 • hodocasce-u-njemacku-2018-059
 • hodocasce-u-njemacku-2018-060
Free counters! 

© 2012 - 2021 Svetište Studenci. Dozvoljeno je preuzimati izvorne tekstove. Web development Ante Kozina